Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 158 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Essential Killing Skolimowskiego wygrał FPFF w Gdyni...

niedziela, 12 czerwca 2011 0:28
Skocz do komentarzy

 

 

Kilka lat temu Jerzy Skolimowski się na Gdynię obraził. Uważał bowiem - jak to ma w zwyczaju - że jego film Cztery Noce z Anną, zgłoszony wówczas do konkursu głównego, był najlepszym. Jednak kapituła jury uznała inaczej i przyznała mu wyłącznie (a może aż) nagrodę specjalną. Skolimowski postanowił jednak dać wyraz swemu oburzeniu i odbierając wspomnianą nagrodę odczytał najdłuższą w historii mowę dziękczynną. DLatego też w tym roku, by nieco udobruchać urażonego reżysera, postanowiono przyznać jego filmowi Essential Killing Grand Prix festiwalu. Złote Lwy na pewno złagodzą smak danwej porażki.

 

Oto jedna z teorii na temat tego, dlaczego główną nagrodę FPFF w Gdyni zdobył Essential Killing. Druga jest nieco odmienna i, być może, bliższa prawdy. Podobno jury, złożone z wielu gości zagranicznych, zwyczajnie nie zrozumiało tła filmów takich jak Kret czy Róża. Trochę wierzyć się w to nie chce, ale zważywszy na jakość napisów w języku angielskim, jakie wyświetlano podczas seansów, coś może być na rzeczy. Pamiętajmy też, że nazwisko Skolimowski jest w świecie rozpoznawalne, zwłaszcza po zeszłorocznej nagrodzie na Biennale w Wenecji. Niemniej jednak nie sądzę, by przekaz takich produkcji, jak na przykład Sala Samobójców czy Wymyk był dla reprezentantów zagranicy nieczytelny...

 

Jakby nie było, Essential Killing jest największym wygranym festiwalu w Gdyni. Skolimowski otrzymał nie tylko główną nagrodę, ale i statuetkę za reżyserię, muzykę i zdjęcia. Naiwnie wierzyłam, że na tym jury poprzestanie, a Złote Lwy trafią do Wojtka Smarzowskiego za wybitną Różę" nagrodzoną zresztą zdecydowaną większością głosów przez nas - dziennikarzy.

 

Przyznanie aż tylu wyróżnień Essential Killing jest co najmniej podejrzane. Ale, cóż, pozostaje tylko pogodzić się z tym werdyktem i pogratulować Skolimowskiemu kolejnego sukcesu.

 

A więc FPFF w Gdyni zakończył się - jak przystało na porządną imprezę - skandalem ;-)

 

Pozdrowienia z plaży

Nata

Podziel się
oceń
0
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 20 stycznia 2018

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O mnie

Natalia Anna, czyli:

absolwentka Iberystyki UW, dziennikarz, redaktor, krytyk filmowy;
miłośniczka kina i wszystkiego, co NIE debilne, durne, pretensjonalne, konserwatywne, kiczowate i wtórne, czyli dobrej literatury, muzyki, teatru, podróżowania (bez aparatu i pstrykania 1325 zdjęć zabytków, pomników etc. a za to w doborowym towarzystwie), smacznego jedzenia, długiego spania i czytania do 3 nad ranem

Moje motto: "Extreme laziness puts your life on hold. Get up and get going!"